PROJEKT “OD NASIONA DO ROŚLINY”

W dniach 13.03 -17.03.2023r. w grupach „Żabki” i „Zajączki” zostały przeprowadzone zajęcia metodą projektu  “Od nasiona do rośliny”. Ideą projektu była obserwacja nasion oraz procesów przyrodniczych zachodzących po wysianiu, szczególnie etapu kiełkowania. Brali udział w tematycznych zajęciach: aktywizujących, plastycznych, muzycznych, kodowania oraz ruchowych. Zanim przedszkolaki przystąpili do wysiewu nasion, dowiedzieli się, czego potrzeba roślinom do wzrostu i życia, poznawali etapy rozwoju wybranych gatunków roślin, obserwowali różne nasiona, poznali budowę kwiatu. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny „Czego potrzebują rośliny do życia – jak rosną i owocują”. Podczas spaceru dzieci odwiedziły pobliską kwiaciarnię, gdzie bliżej poznały zawód kwiaciarki oraz florysty. Pani Ania opowiedziała na czym polega jej praca, jak należy dbać o rośliny cięte oraz te doniczkowe. Na zakończenie wręczyły  Pani podziękowanie za pomoc w realizacji projektu. Podczas codziennych spacerów obserwowały zmieniającą się przyrodę i budzące się z zimowego snu rośliny, szukały pierwszych wiosennych kwiatów i nazywały je.  W trakcie zajęć ruchowych dzieci zamieniły się w ogrodników, którzy zakopali nasionka pod ziemią, a później podlewali i pielęgnowali rozwijające się roślin, następnie „zamieniały” się w małe nasionka bądź cebulki , które pod wpływem ciepła promieni słonecznych powolutku wyrastały.   Czasem roślinom nie było łatwo – silny wiatr targał nimi niebezpiecznie, w pochmurne dni brakowało im słońca, no i te szkodniki… ale w końcu wyrosły zdrowe, piękne roślinki.

Kolejnym etapem naszego projektu było zasadzenie  cebulek,  zasianie nasion kwiatów  i warzyw w sali a także w skrzyni na terenie przedszkola. Teraz dzieci  będą systematycznie obserwować etapy rozwoju wysianych roślin kwiatowych i warzywnych. Mamy nadzieję, że z nasionek wyrosną piękne rośliny. 

Pod koniec zajęć dzieci wzięły udział w quizie wiedzy o roślinach. Okazało się, że wszystkie dzieci uważnie słuchały podczas zajęć. Zapamiętały nawet trudne słowa i  takie jak chlorofil i fotosynteza.

Podczas prac plastycznych wykonały tulipany metodą orgiami oraz namalowały farbami piękne kwiaty, którym do życia potrzebna jest żyzna ziemia, słońce oraz woda.

Dzieci wykonały również eksperyment „Kolorowe kwiaty” –do kubeczków włożyły kolorowa bibułę, nalały wodę a następnie włożyły białe goździki. Codziennie z wielkim zaciekawieniem obserwowały czy kwiaty zmieniły kolor. Efekty naszego doświadczenia oraz fotorelację z całego projektu można zobaczyć w poniższej galerii.