20.05.2021.r . w naszym przedszkolu odbył się „Dzień czerwony– matematyka w kolorach”.

Celem zorganizowania zajęć z kolorem czerwonym było zwrócenie uwagi na rozpoznawanie czerwonych owoców i warzyw, dzielenie ich na zbiory, rozróżnianie figur geometrycznych oraz rozwijanie spostrzegania wzrokowego, sprawności rąk i myślenia.

W związku z tym dniem każdy przyszedł do przedszkola w ubraniu z elementami koloru czerwonego. Zajęcia rozpoczęliśmy od zabawy integracyjnej „Iskierka przyjaźni”. Nauczyciele w każdej grupie puściły iskierkę przyjaźni (czerwony balonik) tak, aby dotarła do każdego przedszkolaka. Od razu uśmiech pojawił się na buźkach przedszkolaków , co zachęciło ich do dalszej zabawy.

Dzieci bawiły się przy piosence „My jesteśmy krasnoludki”, oraz uczyły się piosenki Puszczonej przez głośnik „Czerwony” Agaty Świętoń. Po piosenkach dzieci opowiadały z czym kojarzy im się kolor czerwony. Następnie rozwiązywały zagadki słowne związane z kolorem czerwonym, wyklaskiwały i liczyły sylaby odgadniętych owoców i warzyw, układały czerwone ilustracje z części. Kolejnym zadaniem było wybranie spośród figur w różnych kolorach tylko tych w kolorze czerwonym, nazwanie wybranej figury i utworzenie zbiorów z takich samych figur. Zwieńczeniem zajęć było wykonanie dowolną techniką pracy plastycznej w kolorze czerwonym. Dzieci wyklejały szablony plasteliną, malowały farbami a nawet tworzyły biedronki z elementów orgiami. Ponieważ pogoda dopisała na świeżym powietrzu bawiły się w „Mam serduszko, wielkie serce” i przekazywały sobie czerwone serduszka. Różnorodne działania podczas „Dnia czerwonego” utrwaliły kształty figur geometrycznych, nazwy czerwonych owoców i warzyw. Zabawy ruchowe przy piosenkach pozwoliły na integrację grupy.