Przedszkole otwarte na wielokulturowość XVII edycja

W okresie od 19.09.2022 do 31.12.22  przedszkolaki z grup Rybki i Biedronki brały udział w projekcie edukacyjnym „Przedszkole otwarte na wielokulturowość”.Celem konkursu jest wskazanie, jak ważne jest, aby przedszkole było otwarte na wielokulturowość . Przez cały  okres  trwania  projektu podejmowane były różne działania, których celem było poznawanie różnych kultur świata poprzez muzykę, taniec, zapachy, smaki, zabawy i filmowe podróże.

  

W ramach projektu zostały zrealizowane następujące zadania konkursowe:

  1. Przeprowadzenie pogadanki z dziećmi nt. różnych kultur wraz z nauką podstawowych zwrotów w różnych językach.
  2. „Kuchnie świata, czyli potrawy, które wyróżniają dane państwo” – prezentacja potraw z różnych stron świata i ich degustacja.
  3. Przygotowanie przedszkolnego konkursu dot. znajomości państw świata pt. „Co kraj to obyczaj”. Obowiązujących w nich języków, flag, zwyczajów.
  4. „Przewodnik po świecie”. Prezentacja najciekawszych miejsc turystycznych z krajów pochodzenia uczniów.
  5. Przygotowanie albumu/przewodnika po kraju/ mieście/regionie.
  6. Opracowanie Tablicy Dobrego Wychowania – czyli wskazówek, jak się odnosić do obcokrajowców, na co zwracać uwagę, jak takie same zachowania są interpretowane w różnych kulturach.
  7. Przygotowanie przedszkolnej wystawy zdjęć/prac plastycznych obrazujących regionalne stroje różnych kultur..
  8. Zgłaszanie swoich przedstawicieli do udziału w kursie Praca z dzieckiem cudzoziemskim w przedszkolu, który przeprowadzi w formie e-learning Studium Prawa Europejskiego w Warszawie.

 

 Udział w projekcie dostarczył  dzieciom nie tylko mnóstwa nowych informacji ale był przede wszystkim doskonałą zabawą.

Przedszkole w Józefowie uzyskało maksymalną ilość punktów za realizację  zadań, a rezultatem tego było przyznanie certyfikatu przez Studium Prawa Europejskiego ,,Przedszkole otwarte na wielokulturowość”.